MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO przypada 21 lutego. Został ustanowiony 17 listopada 1999 r. przez UNESCO na wniosek zgłoszony przez Bangladesz jako upamiętnienie tragicznego wydarzenia, do którego doszło w 1952 r. w Dakce. Zginęło wtedy pięciu studentów, domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Na stronie Polskiego Komitetu ds. UNESCO czytamy: „Różnorodność językowa jest coraz bardziej zagrożona w miarę systematycznego znikania coraz większej liczby języków. Mimo postępów, jakie udało się poczynić na świecie w zakresie edukacji wielojęzycznej i zrozumienia jej wagi, zwłaszcza we wczesnym okresie szkolnym, w dalszym ciągu 40 procent populacji świata nie ma dostępu do edukacji w języku, którym posługuje się na co dzień lub który rozumie”.
W naszym liceum w ramach obchodów MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JĘZYKA OJCZYSTEGO miały miejsce następujące przedsięwzięcia:
- wykład Pana Aleksandra Gortata pt. „Po prostu im to powiedz! Krótko o wystąpieniach publicznych” (uczestniczyło w nim 14 klas);
- warsztaty prowadzone przez Pana Aleksandra Gortata na temat autoprezentacji;
- wyjście na wykład do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku na wykład dr. Jacka Kurka pt. „Wolność z nami. Rock w Polsce lat 80.”;
- szkolny konkurs ortograficzny.
Oto zwycięzcy arcytrudnego dyktanda:
I miejsce – Franciszek Kulik 1b
II miejsce – Wojciech Pustelnik 2h
III miejsce – Anna Marciniak 4a
Gratulujemy!
Zdjęcie: zpe.gov.pl
Stanisław Dróżdź, Klepsydra (było, jest, będzie), [w:] Początekoniec. Pojęciokształty. Poezja konkretna. Prace z lat 1967–2007, red. E. Łubowicz, Wrocław 2009, s. 59.