Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w tym roku szkolnym wrócił konkurs artystyczny dla młodzieży szkół średnich Rybnika i okolic – Pojedynek na Słowa. Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja Elektrowni Rybnik, której mecenasem jest spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE. Już po raz osiemnasty rywalizują ze sobą drużyny szkolne, z których każda składa się z sześciu uczniów recytujących lub śpiewających poezję, akompaniatora oraz występującego nauczyciela – opiekuna artystycznego. Każdy Pojedynek poprzedza recital profesjonalnego artysty, a sceniczne prezentacje uczestników ocenia jury w składzie: Maria Meyer, Grażyna Tabor oraz Danuta Schlette.

W czwartek 3 listopada tego roku uczniowie Frycza wzięli udział w pierwszej rundzie tej imprezy.  Młodzież do występów przygotowali: polonista Marek Berger oraz pan Jarosław Hanik, który był również akompaniatorem  wszystkich wokalistów szkolnej drużyny. Uczniowie naszej szkoły rywalizowali z drużyną Zespołu Szkół nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera z Żor i … awansowali do kolejnej rundy. Poziom artystyczny występujących był bardzo wysoki i wyrównany, co podkreślali kilkakrotnie jurorzy i o czym świadczy fakt, że ten etap eliminacji zakończył się remisem obydwu drużyn. Po długiej naradzie jury w porozumieniu z organizatorem imprezy zdecydowano, że obydwie drużyny przechodzą do zawodów półfinałowych.

PÓŁFINAŁ

Półfinałową bitwę na słowa mówione i śpiewane stoczyliśmy z drużynami dwóch żorskich ogólniaków – Tischnera i Miarki. Ostatecznie okazaliśmy się najlepsi i awansowaliśmy do finału.

FINAŁ

14 grudnia w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbył się wielki finał 18. edycji Pojedynku na Słowa. Drużyna naszej szkoły zmierzyła się w bitwie na słowa mówione i śpiewane z uczniami Powstańców.  Finałowym zmaganiom towarzyszyły wielkie emocje. W zaciętej rywalizacji ostatecznie niewielką ilością punktów zwyciężyła drużyna I LO, tym samym zajęliśmy drugie miejsce z tegorocznej edycji Pojedynku na słowa.