Absolwenci o szkole

Maciej Sitny

absolwent 2023, profil mat-fiz-inf dwujęzyczny; informatyka, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Już po ukończeniu szkoły podstawowej wiedziałem, że chcę rozwijać się w kierunku informatyki, a reputacja Frycza w okolicy tylko upewniła mnie, że to właśnie tutaj warto wybrać profil dwujęzyczny mat-fiz-inf. Dzięki temu, bardzo dobrze przygotowałem się do matury dwujęzycznej z angielskiego oraz rozszerzonych matur z matematyki i informatyki, niezbędnych do rekrutacji na studia, na które aktualnie uczęszczam. Informatyka na AGH od wielu lat kojarzy się z wysokim poziomem nauczania, ale też związanym z tym dużym nakładem pracy własnej przy nauce. Natomiast 4 lata we Fryczu nauczyły mnie systematyczności i wytrwałości w nauce, a te dwie cechy są kluczowe, żeby odnieść sukces na wybranym przeze mnie kierunku. Nauczyciele zawsze byli chętni, by pomóc zrozumieć dane zagadnienie na zajęciach pozalekcyjnych, z czego sam wielokrotnie korzystałem. Było to dla mnie na tyle wystarczające, że nie musiałem chodzić na korepetycje. Na studiach poznaję też wiele osób z zagranicy i dzięki temu, że profil dwujęzyczny oferuje zdobycie naprawdę szerokiej wiedzy z języka angielskiego w bardzo efektywny sposób, jestem w stanie bez problemu z nimi rozmawiać na każdy temat. Poza tym, w liceum panowała bardzo miła atmosfera i nawiązałem tam wiele przyjaźni, a dodatkowo mogłem rozwijać moje inne zainteresowania, jak na przykład sport. Patrząc wstecz, czuję, że wybór tej szkoły był najlepszą decyzją, jaką podjąłem, i była to długoterminowa inwestycja w przyszłość, która zdecydowanie się opłaciła.

Nikola Nogły

absolwentka 2023, profil mat-fiz-inf dwujęzyczny; Architecture, urbanism and building sciences, Eindhoven University of Technology

Już od podstawówki wiedziałam, że chciałabym uczęszczać do Frycza. Czułam, że będzie to najlepsze miejsce dla mnie i mojego wykształcenia. Minęły cztery lata i teraz bardziej niż kiedykolwiek jestem pewna, że moja decyzja była słuszna.

4 lata we Fryczu nauczyły mnie systematyczności oraz ciężkiej pracy. Mimo, że nie były to łatwe lata, nie wybrałabym innej szkoły średniej. Profil mat-fiz-inf bardzo dobrze przygotował mnie do dalszej nauki, a duży nacisk na ścisłe przedmioty sprawił, że z łatwością przychodzi mi nauka na kierunku architektonicznym. Wysoki poziom w trakcie lekcji, sprawił, że bez problemu dostałam się na wymarzone studia w Holandii, a zaangażowanie i wysokie wymagania Pani Profesor z języka angielskiego przyczyniły się do tego, że używanie języka angielskiego na co dzień nie sprawia mi żadnego problemu.

Jednak II LO to nie tylko nauka czy sprawdziany, to także przyjemna atmosfera, wspaniali ludzie, wartościowe przyjaźnie i znajomości oraz pełni zaangażowania nauczyciele.

Natalia Kowalczyk

absolwentka 2023, profil mat-fiz-chem dwujęzyczny; Computer Physics, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

Wybór dwujęzycznego profilu z rozszerzoną matematyką, fizyką i chemią okazał się idealną podstawą do obranego przeze mnie kierunku studiów. Z rozszerzonych lekcji matematyki i fizyki wyciągnęłam wystarczającą ilość umiejętności, aby uzyskać bardzo wysokie wyniki z egzaminów maturalnych oraz startować w licznych konkursach i olimpiadach. Zwiększona ilość lekcji z języka angielskiego oraz zdanie oferowanych w progach szkoły certyfikatów językowych było dodatkowym atutem, który przydał się w aplikacji na studia prowadzone w języku angielskim. Atmosfera w szkole była bardzo inspirująca i wspierająca. Dostępność nauczycieli poza lekcjami oraz zaangażowanie w rozwijanie pasji uczniów sprawiły, że nauka była fascynującym procesem. Współzawodnictwo i zrozumienie wśród uczniów sprzyjały tworzeniu przyjaznej i pozytywnej atmosfery.

 Karol Kaszuba

 absolwent 2023, profil mat-fiz-chem dwujęzyczny; zaawansowane materiały i nanotechnologie, Uniwersytet Jagielloński

Jestem absolwentem klasy o profilu mat-fiz-chem z kształceniem dwujęzycznym, aktualnie studiuję na Uniwersytecie Jagiellońskim, na kierunku zmin (zaawansowane materiały i nanotechnologie). Mimo dużej ilości rozszerzeń nauka w liceum nie stanowiła dla mnie większego problemu – panująca w szkole atmosfera tj. wyrozumiałość i zaangażowanie nauczycieli oraz motywacja płynąca z nastawienia kolegów i koleżanek zdecydowanie pomogły mi rozwinąć skrzydła. Szkoła doskonale przygotowała mnie do egzaminów maturalnych oraz certyfikatu językowego CAE, które otwarły przede mną wiele furtek podczas aplikowania na studia. Frycz z całą pewnością stanowi świetny wybór dla ludzi gotowych poszerzać swe horyzonty, zainteresowanych zdobywaniem wiedzy, a także szukających barwnych i szczerych przyjaźni.

Amelia Parka

absolwentka 2023, profil biol-chem-ang; komunikacja wizerunkowa, Uniwersytet Wrocławski

Profil biol-chem-ang to świetny wybór dla uczniów zainteresowanych medycyną czy stomatologią, lecz nie tylko…Zdecydowanie umożliwił mi on dostanie się na moje wymarzone studia. Choć nie wybrałam medycyny, ani nie zdecydowałam się na pisanie matury z chemii, rozszerzona biologia i angielski, związane z profilem, jaki wybrałam, otworzyły przede mną wiele drzwi. Oba te przedmioty są często brane pod uwagę w trakcie postępowania rekrutacyjnego na studia, a ich nauka w wymiarze rozszerzonym ułatwiła mi napisanie z nich matury na bardzo zadowalające wyniki. Szczególnie cenię sobie lekcje angielskiego w II LO. Mój poziom bardzo się podniósł w porównaniu do początku nauki w liceum. Rozszerzona matura z języka angielskiego nie stanowiła dla mnie najmniejszego problemu. Dzięki moim wynikom z „egzaminu dojrzałości” podjęłam studia na Uniwersytecie Wrocławskim na kierunku komunikacja wizerunkowa.
Moje wspomnienia związane z Fryczem są naprawdę pozytywne i nie zgadzam się ze stereotypem, że jedyną rzeczą, na jakiej skupia się to liceum jest niepozwalająca na chwilę odpoczynku nauka. Oprócz udziału w zwykłych lekcjach miałam okazję uczęszczać na koło teatralne, które jest dla mnie źródłem cudownych wspomnień. Samo przygotowywanie i przedstawianie spektaklu było czymś niezapomnianym, lecz najbardziej cenię sobie to, że dzięki tym zajęciom poznałam moją najbliższą na tę chwilę przyjaciółkę. Frycz to szkoła, w której pracują świetni nauczyciele, a ich podejście do ucznia jest bardzo „ludzkie”, co umożliwia nawiązanie serdecznych relacji i umila atmosferę na lekcjach. Oprócz tego II LO to przede wszystkim cudowni koledzy ze szkolnej ławki czy korytarza. Jestem bardzo wdzięczna za przyjaźnie, które mogłam nawiązać dzięki tej szkole.

Emilia Sarna

absolwentka 2023, profil mat-fiz-chem dwujęzyczny; informatyka i systemy inteligentne, Akademia Górniczo-Hutnicza, Kraków

Zarówno w trakcie liceum,jak i już po skończeniu szkoły wiedziałam, że pójście do Frycza było dobrą decyzją. Mój profil, mat-fiz-chem dwujęzyczny, z jednej strony kładł nacisk na przedmioty ścisłe, a z drugiej dawał szerokie pole manewru, jeśli chodzi o późniejszy wybór kariery. Dzięki temu moi koledzy z klasy znaleźli się na diametralnie różnych kierunkach studiów – od medycyny, przez wszelkiego rodzaju inżynierie, kończąc nawet na kierunkach humanistycznych. Ja akurat wybrałam informatykę i systemy inteligentne na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Dostałam się tam bez większego problemu, mimo popularności takich kierunków i wysokich progów, głównie dzięki nauczycielom moich przedmiotów rozszerzonych i świetnemu przygotowaniu do matury. Ponadto, ta szkoła dała mi jeszcze więcej możliwości – startowałam w wielu konkursach, niejednokrotnie z sukcesami, oraz udało mi się zdobyć potrzebne w późniejszej pracy certyfikaty językowe, a to wszystko umożliwiły mi zwyczajne lekcje i kółka, bez potrzeby jakichkolwiek korepetycji czy zajęć pozaszkolnych.

Anna Ogerman

absolwentka 2022, profil mat-fiz- ang; Media and Information, University of Amsterdam

We Fryczu wybrałam profil matematyczno-fizyczny z rozszerzonym językiem angielskim (mat-fiz-ang), który okazał się bardzo ciekawy i moim zdaniem przydatny, choć nie należał do najłatwiejszych. Myślę, że przez trzy lata na profilu mat-fiz rozwinęłam umiejętności analitycznego myślenia, poza oczywiście wiedzą z zakresu matematyki i fizyki, które we Fryczu są na bardzo wysokim poziomie. Chociaż moje osobiste zainteresowania i plany na przyszłość są związane z humanistycznymi przedmiotami, to uważam, że mat-fiz otworzył mi dużo więcej ścieżek kariery dzięki rozszerzeniu z fizyki i matematyki na maturze. Mimo że na mat-fizie czułam się naprawdę dobrze, to zdecydowałam się na bardziej humanistyczne studia w Holandii na University of Amsterdam na kierunku Media and Information. Na studiach niestety liczenie nierówności kwadratowych bezpośrednio się nie przydało ;). Myślę jednak, że umiejętności logicznego i analitycznego myślenia, które nabywa się po ścisłym profilu, okazały się przydatne nawet podczas budowania argumentacji w wielu esejach, a podczas zajęć z elementami programowania, czułam się pewniej niż reszta studentów jedynie z humanistycznym doświadczeniem. Na dodatek, dzięki rozszerzonemu językowi angielskiemu, zdałam potrzebne mi testy językowe i właściwie nie miałam problemów z nauką całkowicie po angielsku.

Magdalena Kuśka

absolwentka 2022, profil mat-fiz-ang; psychologia, Uniwersytet Jagielloński

W liceum byłam na profilu mat-fiz-ang. Mój wybór jednak był głównie oparty na myśli ,,czego dam radę się nauczyć’’. Wybrałam psychologię jako kierunek pierwszego wyboru na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i przedmioty przeze mnie rozszerzane przydały się w rekrutacji – w zasadzie na ten kierunek liczył się każdy rozszerzany przedmiot, jednak tylko matematyka, język polski i biologia miały wyższy przelicznik, dlatego też, jeśli rozważasz pójście na psychologię i jesteś na mat-fizie, bardzo polecam zdać język polski lub biologię na maturze. Znacznie podwyższają szanse przyjęcia. Ja, rozszerzając matematykę i język polski, nie miałam większego problemu, żeby poradzić sobie z przedmiotami wymagającymi interpretacji danych, wykorzystywania wzorów, aby uzyskać wyniki różnych testów, czy też pisania spójnych tekstów.