Licealistki i licealiści z klasy IVd wzięli udział w dwudniowym pobycie studyjnym związanym z problematyką judaizmu, edukacji antydyskryminacyjnej i Holokaustu.
Studyjne zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau poprzedzone zostało zajęciami dotyczącymi judaizmu i warsztatami „Detektywi historii” w Muzeum Żydowskim Oszpicin w Oświęcimiu, w tym w czynnej synagodze. W muzeum można było poznać historie żydowskich oświęcimian ukryte w przedmiotach, dokumentach i fotografiach. Zobaczyliśmy, jak zróżnicowane było to środowisko. Odkryliśmy wzruszające historie niezwykłych przyjaźni, które przetrwały w pamięci mimo tragicznych wojennych wydarzeń. Dzięki specjalnej aplikacji mogliśmy dowiedzieć się, jaka była historia największej oświęcimskiej synagogi, po której pozostał dziś jedynie Park Pamięci.
Młodzież uczestniczyła również w nowym projekcie Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście „Z powstańczej Warszawy do KL Auschwitz”, w tym w warsztacie „Drutami otoczony skrawek świata…”Jego głównym celem było upamiętnienie wydarzeń związanych z 80. rocznicą wybuchu powstania warszawskiego i deportacją ludności cywilnej, mieszkańców Warszawy, do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tej wyjątkowej lekcji historii towarzyszyło jako leitmotiv przemówienie Mariana Turskiego, wygłoszone podczas obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu.
Aktywna praca grupowa sprzyjała refleksji nad ludzkimi losami i tragizmem historii.