Skip to content
English French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish Irish
Jak uczyć się skutecznie? Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

Każdy uczeń chciałby, aby nauka była szybka, łatwa i skuteczna.

Aby tak się stało przed przystąpieniem do nauki, należy zadbać o swoją kondycję, zwracając szczególną uwagę na właściwe odżywianie, odpoczynek, dotlenienie mózgu. Nie bez znaczenia jest również stan emocjonalny osoby uczącej się. Nierozwiązane problemy, konflikty z otoczeniem przeszkadzają w skupieniu uwagi na uczeniu się i zapamiętywaniu.

Godziny nauki należy dostosować do swojego zegara biologicznego. Rób krótkie przerwy (co godzinę) i dłuższe po kilku godzinach pracy.

Wpływ na efektywną naukę mają również warunki w jakich uczymy się. Pokój powinien być przewietrzony, należy zadbać o właściwe oświetlenie, odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu (nie za gorąco i nie za zimno).

Warunki do nauki powinny sprzyjać odprężeniu i skupieniu, dlatego trzeba wyeliminować hałas i bałagan.

Aby dobrze przyswoić, utrwalić i odtworzyć zapamiętane treści trzeba:

 1. Mieć pozytywne nastawienie do nauki i swoich możliwości- łatwiej zapamiętujemy jeżeli, jesteśmy pewni, że możemy zapamiętać, jeżeli mamy pozytywne nastawienie do nauki.
 2. Zapamiętywać ważne szczegóły, a nie całość materiału.
 3. Rozumieć to, czego uczymy się- łatwiej zapamiętujemy to, co rozumiemy i potrafimy logicznie wytłumaczyć, niż to co mechanicznie „zakuwamy”.
 4. Maksymalnie skupić uwagę na tym, czego uczymy się. 
 5. Podzielić całość materiału na kilka mniejszych, łatwiejszych do zapamiętania części.
 6. Rozłożyć w czasie naukę i powtórki - materiał, który trzeba przyswoić, łatwiej można zapamiętać, jeżeli będziemy się go uczyć na kilka dni przed sprawdzianem, pozostanie sporo czasu na powtórki i uzupełnienie ewentualnych braków.
 7. Wykorzystywać w nauce wiele zmysłów - im więcej wykorzystujemy zmysłów, tym szybciej zapamiętujemy (zapamiętujemy słowa, obrazy, zdarzenia, ruchy, smaki, zapachy, emocje).
 8. W czytanym tekście zaznaczać ważne treści- podkreśl, zastosuj kolory. Robiąc notatki ważne elementy pisz wielkimi literami; wzory, definicje itp. zapisz na kartkach i powieś w widocznych miejscach.
 9. Często powtarzać przyswojone treści- najpierw w ciągu kilku pierwszych godzin po nauczeniu się, gdyż w tym czasie najwięcej się zapamiętuje, potem każdego dnia.
 10. Przyswojoną wiedzę zastosować w praktyce np. obliczyć zadanie stosując poznane wzory, napisać opowiadanie.
 11. Angażować do zapamiętywania swoje emocje, gdyż łatwiej pamiętamy to, co nas poruszyło, dotarło do naszych uczuć, co wiąże się z naszym nastrojem.
 12. Na koniec pracowitego tygodnia pamiętajmy o tym, aby znaleźć czas na dłuższy spacer i relaks na świeżym powietrzu.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Gimnazjum

strona www Gimnazjum Dwujęzycznego nr 18 w Rybniku:

g18.rybnik.pl

Zamów biuletyn


Logowanie


Hasło?