Skip to content
English French German Italian Polish Portuguese Russian Spanish Irish
Concepts for a Successful Self-Organised Learning
Warsztaty Comenius CoSSOL w Portugalii (29.05-03.06.2012r.) Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Krzysztof Lazaj   
06.07.2012.
Otwarci na różnorodność kulturową, entuzjastyczni i znakomicie przygotowani merytorycznie do warsztatów  podsumowujących dwuletni projekt COMENIUS CoSSOL (Concepts for a Successful Self-Organised Learning)  uczniowie  naszego  LO  wyruszyli   do Portugalii na wyjątkowe spotkanie.
Wyjątkowe,  bo  w finałowej  gali wzięli udział uczniowie i nauczyciele 11 szkół partnerskich  z różnych zakątków Europy, a także z odległej  placówki położonej w Palu na wschodzie Turcji.
Gospodarz spotkania i jednocześnie główny koordynator projektu - Alberto Cardoso, nauczyciel  z  Agrupamento de Escolas de Oliveira do Bairro,  już pierwszego dnia dał wyraz niesamowitej portugalskiej gościnności, zapraszając wszystkich uczestników projektu na kolację powitalną w  swoim ogrodzie.  To nieformalne spotkanie było wspaniałą okazją  do integracji zespołu, na  który w kolejnych dniach czekała wytężona praca.
Czwartek rozpoczął się dla wszystkich bardzo gorąco, już od samego początku  nasi uczniowie  prowadzili warsztaty  mające na celu  integrację całego zespołu oraz  praktyczne doskonalenie kompetencji kluczowych  z wykorzystaniem metod  wypracowanych przez  cały okres trwania projektu. Wiola Czech, Patryk Górczyński,  Ania Nowak oraz  Sara Smyczek   z kl. 2 g ( dwujęzycznej)  znakomicie przeprowadzili wspólnie zaprojektowane  ćwiczenia  warsztatowe,  angażując  wszystkich  przybyłych na zajęcia . Wraz z nauczycielami:  Janiną Kozieł, Beatą Kocjan oraz Hanną Skowrońską przedstawili  sztukę teatralną w języku angielskim oraz  warsztat dotyczący  integracji  kompetencji  poprzez  teatr. Swoboda językowa, otwartość, motywacja oraz  wielkie zaangażowanie  to atuty, dzięki którym    zdobyliśmy  uznanie na arenie międzynarodowej.  
Pomimo tego, że  to już finał projektu finansowanego z programu „ Uczenie się przez całe życie”, planujemy  dalszą współpracę  ze  szkołami z Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Litwy, Łotwy , Niemiec, Portugalii, Turcji oraz Włoch, a osiągnięte rezultaty  posłużą  w kolejnych latach.  Wymiana dobrych praktyk , odnajdywanie  europejskiego wymiaru  kształcenia, liczne  wystąpienia przed międzynarodową publicznością  to  doświadczenia , które w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości  są niezwykle cenne. Trzymajmy kciuki, aby  znalazły się fundusze  na realizację kolejnego wniosku.
Szkolny koordynator projektu  -  Hanna SkowrońskaOpinie uczniów:
Wyjazd do Portugalii był jednym z naszych najlepszych doświadczeń życiowych. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zwiedzić dwa najpiękniejsze w tym regionie miasta: Aveiro oraz Porto. Byliśmy pod wielkim wrażeniem spacerując wąskimi  uliczkami podziwiając jednocześnie piękno tamtejszej architektury.
Braliśmy także udział w zajęciach warsztatowych, które pomogły zintegrować się uczestnikom projektu, pozwoliły im wykazać się swoimi umiejętnościami językowymi oraz pogłębiły naszą wiedzę na temat kompetencji kluczowych.
Poznaliśmy wiele wspaniałych, niezwykle otwartych i sympatycznych osób, zarówno uczniów jak i nauczycieli. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło, dzięki czemu mogliśmy się poczuć jak   w domu. Bardzo się cieszymy , że mogliśmy wziąć udział w tym fantastycznym projekcie, jakim jest CoSSOL. 
  Ania Nowak i Wiola Czech
Uważam, iż warsztaty CoSSOL, w których miałem okazję uczestniczyć w Portugalii w miejscowości Oliveira do Bairro, były wspaniałym doświadczeniem nie tylko  pod względem wartości edukacyjnych, ale  również dzięki możliwości poznania w pewnym stopniu kultury tego kraju. Wielkie wrażenie wywarło na mnie miasto Porto. Zachwyciła mnie jego architektura oraz panująca tam atmosfera. Natomiast podczas warsztatów dowiedziałem się wiele na temat ośmiu kluczowych kompetencji  i systemów edukacji  innych krajów Europy.    Miałem wiele okazji, aby udoskonalić swoją znajomość języków obcych, umiejętność pracy w zespole, a także wystąpień publicznych. Zawarłem wiele obiecujących, międzynarodowych znajomości, spróbowałem potraw kuchni portugalskiej i zobaczyłem wiele pięknych miejsc.
Myślę, że było to świetne przeżycie, które zaprocentuje w przyszłości.

Patryk Górczyński

szczegółowy raport ze spotkania w j. angielskim na stronie:
http://comeniuscossol.files.wordpress.com/2012/06/joint_report_the-seventh-cossol-meeting-in-portugal.pdf
 
Raport z upowszechnienia rezultatów projektu Comenius Cosso Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Krzysztof Lazaj   
25.06.2012.

Raport z upowszechnienia rezultatów projektu Comenius Cossol podczas  1 dnia  wymiany polsko-niemieckiej 22.06.212

Zobacz tutaj

 
Raport z lekcji otwartej 'Human Rights' Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Krzysztof Lazaj   
25.06.2012.

Raport z lekcji otwartej 'Human Rights' - upowszechnienie dobrej praktyki z prac projektowych CoSSOL o wymiarze europejskim.

Zobacz tutaj

 
6 Spotkanie w ramach projektu CoSSOL - Palu Elazig (Turcja) - marzec 2012 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Krzysztof Lazaj   
28.03.2012.

W dniach 7 –11 marca 2012 odbyło się szóste z kolei spotkanie jedenastu szkół partnerskich w ramach projektu CoSSOL. Tym razem gospodarzem spotkania była Turcja, która gościła unijnych partnerów w wysuniętym daleko na wschód mieście Elazig. Pokonanie 3500 km w jedną stronę zajęło cały dzień i było bardzo wyczerpujące. A już kolejny dzień wymagał od uczestników pełnej mobilizacji i wytężonej pracy.
Pierwsze seminarium prowadzone przez niemiecką delegację dotyczyło siódmej kompetencji kluczowej, czyli inicjatywności i przedsiębiorczości. Po krótkiej części teoretycznej zaprezentowanej przez przedstawicieli ze szkoły w Moers z Niemiec odbyła się dyskusja na forum, w której aktywnie uczestniczyła polska delegacja w osobach pań: Janiny Kozieł (przedsiębiorczość), Hanny Skowrońskiej i Beaty Kocjan (język angielski).

zobacz: Raport z wizyty

 
5 Spotkanie w ramach projektu CoSSOL Mercator Berufskolleg Grudzień 2011- Moers, Niemcy Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Krzysztof Lazaj   
28.03.2012.

W dniach od 07 do 11. grudnia 2011 r. delegacja z naszej szkoły w grupie nauczycieli z jedenastu krajów europejskich oraz uczniowie szkoły Mercator Berufskolleg w miejscowości Moers w Niemczech, podjęli dyskusję na temat kluczowych kompetencji i ich roli w koncepcji uczenia się przez całe życie. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu Comenius CoSSOL, który jest współfinansowany przez Komisję Europejską.
Prace koncentrowały się na dwóch kluczowych kompetencjach: "Umiejętności uczenia się" oraz na "Kompetencjach społecznych i obywatelskich".

Zobacz: raport z wizyty

 

Gimnazjum

strona www Gimnazjum Dwujęzycznego nr 18 w Rybniku:

g18.rybnik.pl

Zamów biuletyn


Logowanie


Hasło?